Bir Üniversite Öğrencisi Sektörel Tecrübesini Nasıl Artırabilir?

Üniversite öğrencilerine her fırsatta ilettiğim 5 kritik kariyer tavsiyesinin iki numarası olan Sektörel bilgi ve tecrübe artırmanın önemini bir önceki yazımda vurguladıktan sonra, bu yazımda da üniversite öğrencilerinin sektörel tecrübelerini nasıl artırabileceklerine dair görüşlerimi sunmak istiyorum.

Öğrenciler için sektörel tecrübe kazanmanın ve mevcut tecrübeyi artırmanın en iyi yolu tabii ki de staj yapmak ve yarı zamanlı çalışmak olacaktır.

Burada staj yapmanın ve yarı zamanlı çalışmanın bendeki anlamlarını ve farklılıklarını sizlerle paylaşmamda fayda olabilir.

Ben genelde staj yapmak derken, öğrencilerin yaz dönemlerinde okudukları bölümle alakalı tam zamanlı çalışma yapmalarını kast ediyorum. Kendi bölümünde bir kariyer hedeflemeyen ya da bu konuda tam emin olamadığı için bambaşka alanlarda yaz dönemini değerlendirmek isteyen kişilerin yaptığı tam zamanlı çalışmalara staj diyemez miyiz? Olur mu öyle şey, tabii ki de diyebiliriz. “Eee abi peki, yazın çalıştığımız yer bizi sevdi ve okul dönemi de devam et dedi ortalık karıştı mı, bu uzun dönem staj mıdır yoksa yarı zamanlı çalışma mıdır?” diye soru sorup üstüme gelmeyin kafa atarım bak size =) konseptlere boğmayalım birbirimizi. 

Öte yandan, okul döneminde (güz, kış, bahar gibi) yarı zamanlı ve uzun dönemli yaptığınız bölümünüzle alakalı ya da alakasız işlere ben yarı zamanlı çalışma yapmak diyorum. Örneğin: Bir endüstri mühendisi olarak 2.sınıfın yazında üretim planlama alanında 2 ay boyunca staj yaparsınız sonrasında 3.sınıfta okul dönemi gidip bir AVM’de satış danışmanı olarak yarı zamanlı çalışma yaparsınız.

Burada ufak bir ricada bulunmak istiyorum. Ne olur, bu stajlarınızı naylon staj şeklinde yapmayın ve stajlarınızı düzgün bir şekilde gerçekleştirin. 1. ve 2.sınıfta staj yapılmaz ki deyip kendinizi kandırmayın, şu yazımı okuyun: 1. veya 2.Sınıfta Staj Yapılır mı?

“Staj ve yarı zamanlı çalışma yapmadan sektörel tecrübemi yeteri kadar artıramaz mıyım?”

Cevabım: “maalesef yeterince artıramazsın”

Tabii ki de sektördeki kişileri iş ağınıza katmak ve onlardan sektöre dair bilgiler öğrenmek, onların tecrübelerini kendi tecrübelerinize eklemek çok faydalıdır. Bunun yanında, online ve akademik kaynaklardan sektörlere dair tecrübe paylaşımlarını da öğrenebilirsiniz ama bence hiçbir zaman kendi tecrübe etmenizin yerine geçemezler anca yardımcı faktörler olurlar ki zaten staj ve yarı zamanlı çalışma yaparken de bu iki yönteme de zaman ayırmak iyi olacaktır.

Size kendi üniversite yaşantımdan staj ve yarı zamanlı çalışma örneklerimi paylaşarak bu yazıyı noktalamak isterim.

Ben 1.sınıf bittikten sonra, İK Danışmanlık şirketi olan EPS-DÖNPER şirketinde tam zamanlı yaz stajı yapmaya başladım. İTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği okuduğum için takdir edersiniz ki bu yaz stajının bölümümle alakası yoktu. 3 ay tam zamanlı çalıştıktan sonra okul dönemi de devam etmemi istediler ve 9 ay da yarı zamanlı olarak çalıştım. Takip eden yazda, mesleğimle alakalı stajlarımı Mercedes-Benz ve Arçelik bünyesinde gerçekleştirdim. Yaz stajlarından sonra, EPS-Dönper’de yarı zamanlı çalışmaya geri döndüm. Sonrasında, Genbil yazılım şirketinde satış ve pazarlama alanında yarı zamanlı çalışmaya başladım. Takip eden yazda yani 3.sınıfı bitirdiğim yazda Microsoft Türkiye’de yarı zamanlı çalışmaya başladım ve mezun olana kadar devam ettim. 

Bu çalışmalarımın faydasını çok gördüğüm için sizlere de her fırsatta staj ve yarı zaman çalışma yapmayı öneriyorum. Staj ve yarı zamanlı çalışma nasıl bulunur konusuyla ilgili çok yazı yazdım ve video çektim fakat şu iki videoyu izlemenizi şiddetle öneriyorum: 

  1. Flörtleşerek Staj/İş Bulma Taktiği!
  2. Okulun En Çekicisiyle Flört Etme, Üzülürsün! Staj Bulma Konusu Kafanızda Netleşecek
Üniversite öğrencilerine, iş hayatına yeni atılanlara ve genç girişimcilere yönelik içerikler ürettiğim sosyal medya kanallarım: