Sektörel Bilgi ve Tecrübe Sahibi Olmanın Doğru Meslek Seçimiyle İlişkisi

Öğrencilere ilettiğim 5 kritik tavsiyesinin iki numarasında sektörel bilgi ve tecrübe artırma konusu yer alıyor. Önceki yazılarımda Üniversite Öğrencileri İçin Sektörel Bilgi & Tecrübe Artırmanın Önemi,  Bir Üniversite Öğrencisi Sektörel Tecrübesini Nasıl Artırabilir? gibi konularda görüşlerimi aktardıktan sonra şimdi sıra şu soruya cevap vermeye geldi:

“Üniversitedeyken sektörel bilgi ve tecrübe sahibi olmanın doğru meslek seçimiyle ilişkisi nedir?”

Sektörel bilgi ve tecrübe sahibi olmanız doğru meslek seçimi yapmanız adına size yardımcı olacaktır. Bazı sektörlerdeki bazı meslekler dışarıdan çok havalı gözükse de siz o sektörlerin içine girdikten sonra beğenmeyebilirsiniz. Beğenseniz bile kendi kişiliğinizle ve bir çalışma ortamında aradığınız özelliklerle o koşulları bağdaştıramayabilirsiniz. 

Öğrenciler genelde okudukları bölümden dolayı birkaç sektörü ya da daha önce kendi bölümlerinden mezun olanların çalıştığı, havalı duran bir dizi şirketi kafasında şartlamış oluyor. Kötü senaryoda, o şartladığı sektörlere/şirketlere girdikten sonra kendini rahat hissetmemeye başlıyor, kendini daha fazla geliştirebileceği alanlar görmüyor. Bunu sadece, tecrübelerine dayalı değil bazen de edindiği bilgilere dayalı gerçekleştirebiliyor. Örnekle ilerlemek daha sağlıklı olacaktır.

İnşaat mühendisliği okuyan bir öğrenciyi örnek olarak alalım.

O öğrenci şantiye şartlarını görmeden önce zaten inşaat mühendisiyim ve şu, bu şirketlerde şantiyelerde çalışırım gibi bir varsayımda bulunuyor. Eğer gidip öğrenciyken farklı şirketlerin şantiyelerinde staj yapıp yarı zamanlı çalışmazsa mezuniyet sonrasında büyük bir risk onu bekliyor. Bu risk hem iş bulmasının çok daha zor olacağıyla alakalı hem de işi bulduktan sonra çalışma ortamını ve yapacağı işi sevip sevmemesiyle alakalı. 

Öğrenciyken şantiyelerde staj yaptığı ve yarı zamanlı çalıştığı senaryoyu ele alalım. Ortamı severse ve mezuniyet sonrasında da çalışırım ben burada derse ne ala. Öncesinde de belirttiğim gibi bu meslek seçimi sadece tecrübeye değil bazen bilgiye de dayanabilir. Öğrenci, bu alandaki teknoloji trendlerini takip ettiğinde ben 3D printing ile inşaat sektörünün büyük bir ivme kazanacağını öngörüyorum, onun için bu alanda olmam bana fayda sağlar da diyebilir. Daha öğrenciyken sektörel bilgi ve tecrübe sahibi olmanın faydasını yaşar.

Öte yandan, eğer o zamanlar ben asla şantiyelerde çalışmam derse ya da inşaat sektöründeki ekonomik gelişmeler beni endişeye sevk ediyor, ben bu sektörün geleceğinden şüpheliyim derse, yine benzer mantıkla ben bu sektördeki teknoloji trendlerini takip ediyorum, geleceğini diğer sektörler kadar parlak görmüyorum derse işte o zaman o alandan çıkarak doğru mesleği seçme adına çeşitli alternatiflere yönelebilir. Büyük bir meslek seçimi yanlışından da daha öğrenciyken yani yeteri kadar dayak yemeden ve geç olmadan dönmüş olur.

Sektör ya da uzmanlık alanı beğenmemek şımarıklık mı?

Bir sektörü ya da sektörün içindeki belli uzmanlık alanlarını gerçekten sevmiyor oluşunuz sizin şımarık biri olduğunuzu göstermez. Eğer gerçekten sorumluluk sahibi biriyseniz, zordan kaçmıyorsanız, elinizde yeteri kadar veri olduktan sonra o alanlarda olamayacağınıza eminseniz illa o alanlarda çalışmak zorunda değilsiniz. Ben de Mercedes’te staj yaptıktan sonra üretimde, Arçelik’te staj yaptıktan sonra da AR-GE’de çalışmak istemediğime karar verdim ve sonrasında da bu kararlardan pişmanlık duymadım. Onun için lütfen kendinizi bir yerlere mecbur gibi hissetmeyin fakat her girdiğiniz ortama da nasıl olsa değiştiririm ben bunu beğenmezsem deyip yüzde yüzünüzü o ortama vermeden misafir gibi takılmayın.

Sektörel bilgi ve tecrübe sahibi olmanın doğru meslek seçimine faydasını sizlerle yukarıdaki gibi paylaşmak istedim bu başlıktaki şu videomu da izleyebilirsiniz: Sektörel Bilgi & Tecrübe Sahibi Olmanın Doğru Meslek Seçimiyle İlişkisi Nedir?

Üniversite öğrencilerine, iş hayatına yeni atılanlara ve genç girişimcilere yönelik içerikler ürettiğim sosyal medya kanallarım: